Turnuva detayları | |
---|---|
Tarih | 27 Haziran - 30 Ağustos 2023 (ön elemeler) 19 Eylül 2023 - 1 Haziran 2024 (grup ve eleme aşaması) |
Takım | 32 (gruplarda) 78 (toplamda) |
Şampiyon | |
Turnuva istatistikleri | |
Oynanan maç | 122 |
Atılan gol | 369 (maç başına 3,02) |
Seyirci | 6.301.965 (maç başına 51.655) |
Gol kralı | Harry Kane (Bayern München) Kylian Mbappé (PSG) (8'er gol) |
← 2022-23 2024-25 → |
2023-24 UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Şampiyonlar Ligi'nin 32., Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası ile birlikte toplamda 69. sezonudur. Final maçı 1 Haziran 2024'te İngiltere'nin Londra şehrindeki Wembley Stadyumunda yapılacaktır.
UEFA tarafından 2021-22 sezonundan itibaren başlamak üzere UEFA Şampiyonlar Ligi'nde aşağıdaki değişikliklerin yapılmasına karar verilmiştir.
2023-24 UEFA Şampiyonlar Liginde UEFA'ya üye 53 ülke federasyonundan 78 takım mücadele etmektedir. (Lihtenştayn Futbol Federasyonu yerel lig düzenlemediğinden katılımcı gönderemeyecektir.) Ülkelerin takım sayılarının belirlenmesi için 2022 UEFA ülkeler sıralaması listesi kullanılmaktadır. Buna Göre:
Ülke katsayı puanları 2017-18 ve 2021-22 yılları arasında Avrupa Kupalarında mücadele etmiş ülke takımlarının katsayı puanlarıdır.
|
|
|
2022-23 UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonu (Manchester City) kendi ligindeki sıralaması gereği katılım hakkı kazandığı için ve Rus takımlarına verilen men cezası nedeniyle aşağıdaki değişiklikler yapılmıştır.
Bu turda katılacak takım sayıları | Bir önceki turdan gelen takım sayıları | ||
---|---|---|---|
Ön eleme turu (4 takım tek maçlı 2 yarı final ve 1 final oynar) |
|
| |
Birinci eleme turu (30 takım) |
|
| |
İkinci eleme turu | Şampiyonlar (20 takım) |
|
|
Şampiyon olmayan (4 takım) |
|
||
Üçüncü eleme turu | Şampiyonlar (12 takım) |
|
|
Şampiyon olmayan (8 takım) |
|
| |
Play-off turu | Şampiyonlar (8 takım) |
|
|
Şampiyon olmayan (4 takım) |
| ||
Grup aşaması (32 takım) |
|
| |
Eleme Aşaması (16 takım) |
|
2023-24 UEFA Şampiyonlar Ligine katılan takımların mücadeleye başlayacakları turlar ve bulundukları ligdeki pozisyonları aşağıdaki gibidir:
Tüm kura çekimleri, aksi belirtilmedikçe, UEFA'nın Nyon, İsviçre'deki genel merkezinde yapılmaktadır.
Aşama | Tur | Kura tarihi | Birinci ayak | İkinci ayak |
---|---|---|---|---|
Ön eleme | Ön eleme | 13 Haziran 2023 | Yarı finaller (27 Haziran 2023) | Final (30 Haziran 2023) |
Eleme turları | Birinci eleme turu | 20 Haziran 2023 | 11-12 Temmuz 2023 | 18-19 Temmuz 2023 |
İkinci eleme turu | 21 Haziran 2023 | 25-26 Temmuz 2023 | 1-2 Ağustos 2023 | |
Üçüncü eleme turu | 24 Temmuz 2023 | 8-9 Ağustos 2023 | 15 Ağustos 2023 | |
Play-off | Play-off turu | 7 Ağustos 2023 | 22-23 Ağustos 2023 | 29-30 Ağustos 2023 |
Grup aşaması | Hafta 1 | 31 Ağustos 2023 | 19-20 Eylül 2023 | |
Hafta 2 | 3-4 Ekim 2023 | |||
Hafta 3 | 24-25 Ekim 2023 | |||
Hafta 4 | 7-8 Kasım 2023 | |||
Hafta 5 | 28-29 Kasım 2023 | |||
Hafta 6 | 12-13 Aralık 2023 | |||
Eleme aşaması | Son 16 | 18 Aralık 2023 | 13-14 ve 20-21 Şubat 2024 | 5-6 ve 12-13 Mart 2024 |
Çeyrek final | 15 Mart 2024 | 9-10 Nisan 2024 | 16-17 Nisan 2024 | |
Yarı final | 30 Nisan - 1 Mayıs | 7-8 Mayıs 2024 | ||
Final | 1 Haziran 2024, Wembley Stadyumu, Londra |
Kura çekimi 13 Haziran 2023 tarihinde yapılmıştır. Tüm maçlar, İzlanda'da oynanmıştır.
1. Takım | Sonuç | 2. Takım |
---|---|---|
Yarı finaller | ||
Atlètic Club d'Escaldes | 0-3 | Budućnost Podgorica |
Tre Penne | 1-7 | Breiðablik |
Final | ||
Budućnost Podgorica | 0-5 | Breiðablik |
Kura çekimi 20 Haziran 2023 tarihinde gerçekleşmiştir. İlk maçlar 11-12 Temmuz ikinci maçlar 18-19 Temmuz 2023 tarihlerinde oynanmıştır.
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç |
---|---|---|---|---|
Häcken | 5-1 | The New Saints | 3-1 | 2-0 |
Ballkani | 2-4 | Ludogorets Razgrad | 2-0 | 0-4 |
Shamrock Rovers | 1-3 | Breiðablik | 0-1 | 1-2 |
Žalgiris | 2-1 | Struga | 0-0 | 2-1 |
KÍ Klaksvík | 3-0 | Ferencváros | 0-0 | 3-0 |
Olimpija Ljubljana | 4-2 | Valmiera | 2-1 | 2-1 |
HJK | 3-2 | Larne | 1-0 | 2-2 (uz.) |
Lincoln Red Imps | 1-6 | Karabağ | 1-2 | 0-4 |
Raków Częstochowa | 4-0 | Flora | 1-0 | 3-0 |
Slovan Bratislava | 3-1 | Swift Hesperange | 1-1 | 2-0 |
Farul Constanța | 1-3 | Sheriff Tiraspol | 1-0 | 0-3 (uz.) |
Ħamrun Spartans | 1-6 | Maccabi Haifa | 0-4 | 1-2 |
Urartu | 3-3 (3-4 p) | Zrinjski Mostar | 0-1 | 3-2 (uz.) |
Partizani | 1-3 | BATE Borisov | 1-1 | 0-2 |
Astana | 3-2 | Dinamo Tbilisi | 1-1 | 2-1 |
Kura çekimi 21 Haziran 2023 tarihinde gerçekleşmiştir. İlk maçlar 25-26 Temmuz ikinci maçlar 1-2 Ağustos 2023 tarihlerinde oynanmıştır.
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç | |
---|---|---|---|---|---|
Lig şampiyonları | |||||
Žalgiris | 2-3 | Galatasaray | 2-2 | 0-1 | |
Ludogorets Razgrad | 2-3 | Olimpija Ljubljana | 1-1 | 1-2 | |
Raków Częstochowa | 4-3 | Karabağ | 3-2 | 1-1 | |
KÍ Klaksvík | 3-3 (4-3 p) | Häcken | 0-0 | 3-3 (uz.) | |
HJK | 1-2 | Molde | 1-0 | 0-2 | |
Breiðablik | 3-8 | Copenhagen | 0-2 | 3-6 | |
Sheriff Tiraspol | 2-4 | Maccabi Haifa | 1-0 | 1-4 (uz.) | |
Aris Lemesu | 11-5 | BATE Borisov | 6-2 | 5-3 | |
Zrinjski Mostar | 2-3 | Slovan Bratislava | 0-1 | 2-2 | |
Dinamo Zagreb | 6-0 | Astana | 4-0 | 2-0 | |
Diğer takımlar | |||||
Dnipro-1 | 3-5 | Panathinaikos | 1-3 | 2-2 | |
Servette | 3-3 (4-1 p) | Genk | 1-1 | 2-2 (uz.) |
Kura çekimi 24 Temmuz 2023 tarihinde yapılmıştır. İlk maçlar 8-9 Ağustos ikinci maçlar 15 Ağustos 2023 tarihlerinde oynanmıştır.
Not: Dinamo Zagreb - AEK maçları 15 ve 19 Ağustos 2023 tarihlerinde oynanmıştır.
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç | |
---|---|---|---|---|---|
Lig şampiyonları | |||||
Raków Częstochowa | 3-1 | Aris Lemesu | 2-1 | 1-0 | |
Slovan Bratislava | 2-5 | Maccabi Haifa | 1-2 | 1-3 | |
Dinamo Zagreb | 3-4 | AEK | 1-2 | 2-2 | |
Olimpija Ljubljana | 0-4 | Galatasaray | 0-3 | 0-1 | |
Copenhagen | 3-3 (4-2 p) | Sparta Praha | 0-0 | 3-3 (uz.) | |
KÍ Klaksvík | 2-3 | Molde | 2-1 | 0-2 (uz.) | |
Diğer takımlar | |||||
Braga | 7-1 | TSC | 3-0 | 4-1 | |
Rangers | 3-2 | Servette | 2-1 | 1-1 | |
Panathinaikos | 2-2 (5-3 p) | Marseille | 1-0 | 1-2 (uz.) | |
PSV | 7-2 | Sturm Graz | 4-1 | 3-1 |
Kura çekimi 7 Ağustos 2023 tarihinde yapılmıştır. İlk maçlar 22-23 Ağustos ikinci maçlar 29-30 Ağustos 2023 tarihlerinde oynanmıştır.
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç | |
---|---|---|---|---|---|
Lig şampiyonları | |||||
Maccabi Haifa | 0-3 | Young Boys | 0-0 | 0-3 | |
Antwerp | 3-1 | AEK | 1-0 | 2-1 | |
Raków Częstochowa | 1-2 | Copenhagen | 0-1 | 1-1 | |
Molde | 3-5 | Galatasaray | 2-3 | 1-2 | |
Diğer takımlar | |||||
Rangers | 3-7 | PSV | 2-2 | 1-5 | |
Braga | 3-1 | Panathinaikos | 2-1 | 1-0 |
Toplam 32 takım grup aşamasına katılmaktadır: Bu turdan başlayan 26 takım ve play-off kazanan 6 takım.
Grup aşaması kura çekiminde, son Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi şampiyonları ile 2021 UEFA ülkeler sıralamasına göre ilk 6 ülkenin lig şampiyonları 1. torbayı oluşturacaktır. Son şampiyonların ilk 6 ülkeden olması durumunda 7. veya 8. ülkenin lig şampiyonları da 1. torbaya alınacaktır. Diğer takımlar, 2023 UEFA takım katsayıları'na göre 2., 3. ve 4. torbalara ayrılır. 32 takım kura ile dörderli sekiz gruba yerleştirilir. (aynı ülke takımları farklı gruplarda olma şartı ile)
Grup aşaması sonunda, tüm gruplarda 1. ve 2 . sırada olan takımlar bir üst tura çıkarken 3. sırada tamamlayan takımlar 2023-24 UEFA Avrupa Ligi eleme aşaması play-off turuna dahil olur.
2023-24 UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşamasına dahil olan takımlar otomatik olarak 2023-24 UEFA Gençlik Ligi'ne katılırlar.
Renk anahtarı |
---|
2023-24 UEFA Şampiyonlar Ligi'nde bir üst tura çıkan takımlar |
2023-24 UEFA Avrupa Ligi eleme aşaması play-off turundan devam eden takımlar |
Elenen takımlar |
|
|
|
|
Renk anahtarı |
---|
2023-24 UEFA Şampiyonlar Ligi'nde bir üst tura çıkan takımlar |
2023-24 UEFA Avrupa Ligine devam eden takımlar |
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | BAY | COP | GAL | MUN | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bayern München | 6 | 5 | 1 | 0 | 12 | 6 | +6 | 16 | ŞL Son 16 turuna | — | 0-0 | 2-1 | 4-3 | |
2 | Copenhagen | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 8 | 0 | 8 | 1-2 | — | 1-0 | 4-3 | ||
3 | Galatasaray | 6 | 1 | 2 | 3 | 10 | 13 | -3 | 5 | AL eleme aşaması play-off turuna | 1-3 | 2-2 | — | 3-3 | |
4 | Manchester United | 6 | 1 | 1 | 4 | 12 | 15 | -3 | 4 | 0-1 | 1-0 | 2-3 | — |
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | ARS | PSV | LEN | SEV | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Arsenal | 6 | 4 | 1 | 1 | 16 | 4 | +12 | 13 | ŞL Son 16 turuna | — | 4-0 | 6-0 | 2-0 | |
2 | PSV | 6 | 2 | 3 | 1 | 8 | 10 | -2 | 9 | 1-1 | — | 1-0 | 2-2 | ||
3 | Lens | 6 | 2 | 2 | 2 | 6 | 11 | -5 | 8 | AL eleme aşaması play-off turuna | 2-1 | 1-1 | — | 2-1 | |
4 | Sevilla | 6 | 0 | 2 | 4 | 7 | 12 | -5 | 2 | 1-2 | 2-3 | 1-1 | — |
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | RMA | NAP | BRA | UNB | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Real Madrid | 6 | 6 | 0 | 0 | 16 | 7 | +9 | 18 | ŞL Son 16 turuna | — | 4-2 | 3-0 | 1-0 | |
2 | Napoli | 6 | 3 | 1 | 2 | 10 | 9 | +1 | 10 | 2-3 | — | 2-0 | 1-1 | ||
3 | Braga | 6 | 1 | 1 | 4 | 6 | 12 | -6 | 4 | AL eleme aşaması play-off turuna | 1-2 | 1-2 | — | 1-1 | |
4 | Union Berlin | 6 | 0 | 2 | 4 | 6 | 10 | -4 | 2 | 2-3 | 0-1 | 2-3 | — |
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | RSO | INT | BEN | SAL | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Real Sociedad | 6 | 3 | 3 | 0 | 7 | 2 | +5 | 12 | ŞL Son 16 turuna | — | 1-1 | 3-1 | 0-0 | |
2 | Internazionale | 6 | 3 | 3 | 0 | 8 | 5 | +3 | 12 | 0-0 | — | 1-0 | 2-1 | ||
3 | Benfica | 6 | 1 | 1 | 4 | 7 | 11 | -4 | 4 | AL eleme aşaması play-off turuna | 0-1 | 3-3 | — | 0-2 | |
4 | Red Bull Salzburg | 6 | 1 | 1 | 4 | 4 | 8 | -4 | 4 | 0-2 | 0-1 | 1-3 | — |
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | ATL | LAZ | FEY | CEL | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Atlético Madrid | 6 | 4 | 2 | 0 | 17 | 6 | +11 | 14 | ŞL Son 16 turuna | — | 2-0 | 3-2 | 6-0 | |
2 | Lazio | 6 | 3 | 1 | 2 | 7 | 7 | 0 | 10 | 1-1 | — | 1-0 | 2-0 | ||
3 | Feyenoord | 6 | 2 | 0 | 4 | 9 | 10 | -1 | 6 | AL eleme aşaması play-off turuna | 1-3 | 3-1 | — | 2-0 | |
4 | Celtic | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 15 | -10 | 4 | 2-2 | 1-2 | 2-1 | — |
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | DOR | PSG | MIL | NEW | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Borussia Dortmund | 6 | 3 | 2 | 1 | 7 | 4 | +3 | 11 | ŞL Son 16 turuna | — | 1-1 | 0-0 | 2-0 | |
2 | Paris Saint-Germain | 6 | 2 | 2 | 2 | 9 | 8 | +1 | 8 | 2-0 | — | 3-0 | 1-1 | ||
3 | Milan | 6 | 2 | 2 | 2 | 5 | 8 | -3 | 8 | AL eleme aşaması play-off turuna | 1-3 | 2-1 | — | 0-0 | |
4 | Newcastle United | 6 | 1 | 2 | 3 | 6 | 7 | -1 | 5 | 0-1 | 4-1 | 1-2 | — |
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | MCI | RBL | YBO | CRV | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Manchester City | 6 | 6 | 0 | 0 | 18 | 7 | +11 | 18 | ŞL Son 16 turuna | — | 3-2 | 3-0 | 3-1 | |
2 | RB Leipzig | 6 | 4 | 0 | 2 | 13 | 10 | +3 | 12 | 1-3 | — | 2-1 | 3-1 | ||
3 | Young Boys | 6 | 1 | 1 | 4 | 7 | 13 | -6 | 4 | AL eleme aşaması play-off turuna | 1-3 | 1-3 | — | 2-0 | |
4 | Crvena zvezda | 6 | 0 | 1 | 5 | 7 | 15 | -8 | 1 | 2-3 | 1-2 | 2-2 | — |
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | BAR | POR | SHA | ANT | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Barcelona | 6 | 4 | 0 | 2 | 12 | 6 | +6 | 12 | ŞL Son 16 turuna | — | 2-1 | 2-1 | 5-0 | |
2 | Porto | 6 | 4 | 0 | 2 | 15 | 8 | +7 | 12 | 0-1 | — | 5-3 | 2-0 | ||
3 | Şahtar | 6 | 3 | 0 | 3 | 10 | 12 | -2 | 9 | AL eleme aşaması play-off turuna | 1-0 | 1-3 | — | 1-0 | |
4 | Antwerp | 6 | 1 | 0 | 5 | 6 | 17 | -11 | 3 | 3-2 | 1-4 | 2-3 | — |
2023-24 UEFA Şampiyonlar Ligi Son 16 turundan itibaren takımlar çift maçlı eleme sistemi ile mücadele ederler. (Final hariç)
Kura sistemi aşağıdaki gibidir:
Renk Ayrımı |
---|
Seri başı takımlar |
Seri başı olmayan takımlar |
Grup | Grup 1.si (Seri başı) |
Grup 2.si (Seri başı değil) |
---|---|---|
A | Bayern München | Copenhagen |
B | Arsenal | PSV |
C | Real Madrid | Napoli |
D | Real Sociedad | Internazionale |
E | Atlético Madrid | Lazio |
F | Borussia Dortmund | Paris Saint-Germain |
G | Manchester City | RB Leipzig |
H | Barcelona | Porto |
Son 16 | Çeyrek final | Yarı final | Final | |||||||||||||||||
Internazionale | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Atlético Madrid (2-3 p) | 0 | 2 | 2 | |||||||||||||||||
Atlético Madrid | 2 | 2 | 4 | |||||||||||||||||
Borussia Dortmund | 1 | 4 | 5 | |||||||||||||||||
PSV | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||
Borussia Dortmund | 1 | 2 | 3 | |||||||||||||||||
Borussia Dortmund | 1 | |||||||||||||||||||
Paris Saint-Germain | 0 | |||||||||||||||||||
Paris Saint-Germain | 2 | 2 | 4 | |||||||||||||||||
Real Sociedad | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||
Paris Saint-Germain | 2 | 4 | 6 | |||||||||||||||||
Barcelona | 3 | 1 | 4 | |||||||||||||||||
Napoli | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||
Barcelona | 1 | 3 | 4 | |||||||||||||||||
Porto | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||
Arsenal (2-4 p) | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||
Arsenal | 2 | 0 | 2 | |||||||||||||||||
Bayern München | 2 | 1 | 3 | |||||||||||||||||
Lazio | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||
Bayern München | 0 | 3 | 3 | |||||||||||||||||
Bayern München | 2 | |||||||||||||||||||
Real Madrid | 2 | |||||||||||||||||||
RB Leipzig | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||
Real Madrid | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||
Real Madrid (4-3 p) | 3 | 1 | 4 | |||||||||||||||||
Manchester City | 3 | 1 | 4 | |||||||||||||||||
Copenhagen | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||
Manchester City | 3 | 3 | 6 |
Son 16 turu kura çekimi 18 Aralık 2023'te yapılmıştır. İlk maçlar 13,14,20,21 Şubat 2024, ikinci maçlar 5,6,12,13 Mart 2024 tarihlerinde oynanmıştır.
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç |
---|---|---|---|---|
Porto | 1-1 (2-4 p) | Arsenal | 1-0 | 0-1 (uz.) |
Napoli | 2-4 | Barcelona | 1-1 | 1-3 |
Paris Saint-Germain | 4-1 | Real Sociedad | 2-0 | 2-1 |
Internazionale | 2-2 (2-3 p) | Atlético Madrid | 1-0 | 1-2 (uz.) |
PSV | 1-3 | Borussia Dortmund | 1-1 | 0-2 |
Lazio | 1-3 | Bayern München | 1-0 | 0-3 |
Copenhagen | 2-6 | Manchester City | 1-3 | 1-3 |
RB Leipzig | 1-2 | Real Madrid | 0-1 | 1-1 |
Kura çekimi 15 Mart 2024'te yapılmıştır. İlk maçlar 9-10 Nisan 2024, ikinci maçlar 16-17 Nisan 2024 tarihlerinde oynanmıştır.
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç |
---|---|---|---|---|
Arsenal | 2-3 | Bayern München | 2-2 | 0-1 |
Atlético Madrid | 4-5 | Borussia Dortmund | 2-1 | 2-4 |
Real Madrid | 4-4 (4-3 p) | Manchester City | 3-3 | 1-1 (uz.) |
Paris Saint-Germain | 6-4 | Barcelona | 2-3 | 4-1 |
Kura çekimi 15 Mart 2024'te yapılmıştır. İlk maçlar 30 Nisan-1 Mayıs 2024, ikinci maçlar 7-8 Mayıs 2024 tarihlerinde oynanacaktır.
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç |
---|---|---|---|---|
Borussia Dortmund | 1 | Paris Saint-Germain | 1-0 | 7 May |
Bayern München | 2 | Real Madrid | 2-2 | 8 May |